top of page

Čak šest improviziranih starih seoskih dvorišta u prirodnom okruženju, podsjećalo je 2012. na starinski život i običaje. Tamo se cijeli dan vrijedno radilo po starinski, ali i dobro jelo, pilo, družilo i zabavljalo uz pjesmu i ples. Najmlađima su najveća atrakcija bile životinje, ponajprije poniji i jahanje na njima, a starijima vožnja kočijom ili starim traktorima.

Posebnost programa bila je u prikazu seoske, strmečke svadbe, za što se pobrinuo KUD Strmec, koji je time raspoloženje i ponovno velikog broja posjetitelja, ujedno i aktivnih sudionika manifestacije doveo do vrhunca i pravog pučkog veselja. Novost su donijeli i kuburaši iz velikog broja društava iz cijele Hrvatske koji su se prije svojih pucnjeva za početak glazbenog programa, posjetiteljima potrudili dočarati povijest i draž kubure i zorno pokazati kako se s njome rukuje.

U etno prikaz starih zanata, rada sa starim alatima, obrade vrta, priprave jela i pića po starinski, ručnoga rada, uključio se i mlađi naraštaj. Program su mahom iznijele domaće snage iz Zajednice kulturno-umjetničkih udruga grada Svete Nedelje,  Kumrovčani iz Etno udruge Zipka, pa Koprivničani iz udruge Stari zanati, Jaskanaci iz udruge Zelena livada za očuvanje dječjih igara te bjelovarski traktoristi.

Povorku s više od 140 kuburaša ove su godine predvodile Svetonedeljske mažoretkinje i domaći kuburaši iz Gromovnika. Na tridesetak štandova nudili su se i raznoliki autohtoni proizvodi i gastronomske delicije iz domaće proizvodnje. Glazbeni program „odigrali“ su izvođači iz cijele regije s 18 novih pjesama. Organizator „Kaja“ je svetonedeljska udruga Dragi naš kaj s medijskim pokroviteljem - Radiom SVN. Pokrovitelji su Grad Sveta Nedelja, Turistička zajednica i Zajednica kulturno-umjetničkih udruga grada, Zagrebačka županija, Hrvatska turistička zajednica i Turistička zajednica Zagrebačke županije.

bottom of page