top of page

U 12 sati njezina trajanja, od 11 do 23 sata, ovu najveću svetonedeljsku manifestaciju pohodilo je ponovno 10-ak tisuća posjetitelja. Ugodan oreški ambijent, tik do tamošnjeg jezera, bio je prava prigoda za izučavanje starih zanata i umijeća, iskušavanje spravljanja starinskih jela i guštanje u mnogobrojnim i raznovrsnim pravim domaćim specijalitetima, obiteljsko opuštanje i druženje s prijateljima, dječju igru i zabavu.

Oko jezera su vozile dvije konjske zaprege, na ulazu u cirkveno selo bilo je omogućeno jahanje ne konjima, a u goste su nam došli i Kaj su jeli naši stari. Večernji program, pred mnoštvom posjetitelja, započeo je s kazališnom predstavom amaterske družine ZAmKa iz Svetoga Ivana Zeline, a kad je stotinjak kuburaša iz Prigorja i Zagorja u svečanim odorama, predvođenih svetonedeljskom kuburaškom udrugom Gromovnik pristiglo u Orešje i pucnjevima iz svojih kubura označilo početak glazbenog festivala, zaorio se glazbeni kaj.

Među prvim posjetiteljima Dragog našeg kaja 2010. bio je i župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić u pratnji svetonedeljskog gradonačelnika Drage Prahina. Na kraju svog obilaska je poručio da je neobično sretan kad vidi da ima onih koji se trude očuvati ono što se nekada koristilo u svakodnevnom seoskom životu jer to se - rekao je - mora pokazati mladima.

bottom of page